İnsan Hakları ve Demokratikleşme

30.00 TL

Yazar : Kutluay Kararlı
Basım Tarihi : 2017 Ağustos
Sayfa Sayısı : 343 sayfa
  • Açıklama
  • Ek Bilgi
  • SSS

Ürün Açıklaması

“İnsan Haklan, hukuk devletinin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Demokrasi ise düşünen, üreten, akimi kullanan bir insanın hayata ve siyasete bakışının olmazlanndandır. Her ikisini de sağlayan bir devletin yöneticisi olmak da yönetileni olmak da günümüz dünyası açısından gereklilik ve önem arz eden bir durumdur.

Kariyer meslek sınavlarında da bu iki konuya yönelik olarak güncel sorular gelmesi, geleceğin değerli yönetici adayları ile beraber geleceğin yönetilenleri açısından da bir avantajdır.
Bu kitapta, insan haklan alanındaki hem ulusal hem de uluslararası mevzuatın yanında demokrasi alanındaki güncel gelişmeler de olabildiğince sınav formatına uygun ve sadeleştirilmiş biçimde verilmiştir. Aynca bu alanlarda çıkmış sorulara ve konu bazında özgün sorulara yer verilmiştir. Kitabımız sekiz bölümden oluşmaktadır;

Birinci bölümde, insan haklannm tanımı, sınırlandırması, durdurulması, uluslararası arenadaki rolü ve Türkiye’deki temel haklan bilgilerine yer verilmiştir. Bu bölüme ilişirin olarak KPSS, hakimlik, kurum sınavlan ve mülakatlarda da çok sayıda soru geldiği için detaylı analizlere yer verilmiştir.
İkinci bölümde, Avrupa İnsan Haklan Sözleşmesi ve Ek protokoller incelenmiştir. Aynca, Avrupa

İnsan Haklan Mahkemesi yapısı da ele alınmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde, Avrupa Birliği ile bu kurumun Türkiye olan ilişkileri ve üyelik sürecinde gelmen mevcut durum incelenmiştir.”(Önsözden)

İçindekiler
İnsan Hakları
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Mahkemesi
Avrupa Birliği
Türkiye ve Avrupa Birliği
Birleşmiş Milletler ve İnsan Haklarının Korunması
Hak Arama Yolları (Önemli)
Kanun Özetleri
Türkiye’de İnsan Hakları Kurumları (Önemli)

Ek Bilgi

Yazar

Kemal Gözler, Kutluay Kararlı

Yayınevi

4T

Sayfa Sayısı

343

Basım Tarihi

2017 Ağustos

ISBN

9786059139632

Tüm kitaplar için gönderim süresi  maksimum 48 saattir. Kitap satın alma işlemini kapıda ödeme, kredikartı ile ödeme ve banka havale/eft seçeneklerinden dilediğiniz ile tamamlayabilirsiniz. Ödeme şekilleri teslimat süresini etkilememektir.