Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme Suçu (TCK m.85)

Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme Suçu (TCK m.85)

58.00 TL 56.00 TL

Yazar : Nurullah Bodur
Basım Tarihi : 2017 Ağustos
Sayfa Sayısı : 270 sayfa
  • Açıklama
  • Ek Bilgi
  • SSS

Ürün Açıklaması

Türk Ceza Kanunu’nun 85 inci maddesinin 1 inci fıkrasında taksirle ölüme sebebiyet verme suçu düzenlenmiştir. Taksirin tanımı ise 22 nci maddede yapılmıştır. Buna göre; “dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılık dolayısıyla suçun kanuni tanımında yer alan maddi unsurlardan birinin öngörülmeyerek gerçekleştirilmesi” halinde taksir vardır.

Eski dönemlerde taksirli suçların cezaya müstahak olup olmadığı uzun süre tartışılmışken, günümüzde bu tür fiillerin daha fazla cezalandırılmasının gerekip gerekmediği sorusu, gündeme gelmiştir.

Kitabımızda, taksirle ölüme sebebiyet verme suçu ceza hukuku biliminin esaslarına göre unsurları itibarıyle incelenecek, özellikle de “taksir” kavramı üzerinde ayrıntılı olarak durulacaktır. Bu suretle objektif nitelikteki dikkat ve özen yükümlülüğüne aykrılığın anlamı ve hangi tür dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranışların ceza sorumluluğu gerektirdiği ortaya konmaya çalışılacaktır.

Ek Bilgi

Yazar

Ertuğrul Ünal, Eshat Özkul, Nurullah Bodur

Yayınevi

Adalet

Sayfa Sayısı

270

Basım Tarihi

2017 Ağustos

ISBN

9786053002390

Tüm kitaplar için gönderim süresi  maksimum 48 saattir. Kitap satın alma işlemini kapıda ödeme, kredikartı ile ödeme ve banka havale/eft seçeneklerinden dilediğiniz ile tamamlayabilirsiniz. Ödeme şekilleri teslimat süresini etkilememektir.